OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

výroba terária‚ inkubátora...

 

 

Výroba inkubátora:

Môj prvýinkubátor som robil sám z toho čo sa doma našlo, lebo ako väčšinu začínajúcich chovateľov prvá znáška prekvapí.

 

Potreboval som na to: polystyrénovú krabicu, lepiacu pásku, výhrevný kábel a termostat.

Do krabice som urobil dieru pre kábel a termostat- káble som prilepil lepiacou páskou. Na dno som vložil drôtenný rošt - zobral som mame nerezový podsatvec z mikrovlnky, pod neho som dal misku s vodou a na rošt misku s vajíčkami. Do misky som narobil pár vetracích otvorov. Vajíčka som dal do vlhkého piesku, ale hned na druhý deň som kupoval vermikulit a vajíčka premiestnil.

Inkubátor je možné spraviť takmer z hocičoho: staré akvárium olepene polystyrenom, ikea box, stara nepotrebná polička...

V každom prípade je potrebné použiť nejakú izoláciu - v mojom prípade polystyrén koli tomu aby výrazne nekolísali teploty. Tiež som sa nad tým zamýšlal, že v prírode predsa niesu počas celej doby inkubácie(u chameleona jemenskeho 6-7 mesiacov) rovnaké teplotné podmienky. To je pravda. Lenže my mame vajička v umelohmotnej miske s takmer 100% vlhkosťou. Výkyv teplôt by znamenal to, že sa na vrchnáku misky vyzráža voda a tá nakvapká na vajíčka, čo vajíčko, resp. zárodok zabije. Ano, dalo by sa to riešiť tak, že vajíčka celé zasypete vermikulitom, ale to by ste ich nevedeli kontrolovať, či nejaké nesplesnivelo a podobne.

Termostat som používal najlacnejší manuálny RT_2. Namiesto výhrevného káblu sa dá použiť v prípade krajnej núdze aj výhrevný kameň alebo ohrievač do akvária pre rybičky- ten ale musí byť v mske s vodou celý ponorený.

Takýto druh inkubátora je cenovo nenáročný - dokopy asi 20-30Eur a je vhodný pre chameleony jemenské, agamy, gekončíky, phelsumy...

Na youtube sú samozrejme rôzne videonávody...

Pre plazy s diapauzou(obdobie ochladzovania) odporúčam kúpiť originál inkubátor. V domácich podmienkach ťažko spravíte diapauzu v tele na 19 stupnov.

 

 

Takýto jednoduchý inkubátor